ACP PRF


Fibryna bogatopłytkowa ACP® PRF to nierozpuszczalne białko (włóknik), powstające podczas krzepnięcia krwi, tworzące wraz z elementami komórkowymi skrzep. Wzbogacona o skoncentrowane płytki krwi, leukocyty i mezenchymalne komórki macierzyste, tworzy swoistą membranę stymulującą przyspieszony proces gojenia i wzrostu tkanek miękkich i kości.

Stanowi autologiczny biomateriał pacjenta, otrzymywany w wyniku pobrania i odpowiedniego przetworzenia krwi, poprzez jej odwirowanie w określonych parametrach. W wyniku tego procesu powstaje membrana fibrynowa, charakteryzująca się takimi właściwościami, jak sprężystość, wytrzymałość i elastyczność, dzięki którym daje się łatwo formować, przycinać i szyć.

Biozgodność i autogenność otrzymanego materiału eliminuje ryzyko reakcji uczuleniowych, brak procesów infekcyjnych czy odrzucenia przez organizm pacjenta

ko-mac.pl

Główną zaletą ACP® PRF jest stałe i powolne, ponad 7 dniowe uwalnianie z przestrzeni siatki fibrynowej zawartych w płytkach krwi czynników wzrostu i cytokin, które wraz z migrującymi komórkami macierzystym silnie pobudzają proces angiogenezy, gojenia ran, regenerację i przebudowę zabliźniającą tkanek. Ponadto ACP® PRF wspiera układ immunologiczny i bierze udział w homeostazie.

Dzięki swoim właściwościom, stymulując procesy naprawcze, zmniejszając dolegliwości bólowe i stany zapalne, fibryna bogatopłytkowa ACP® PRF odgrywa istotną rolę w wielu dziedzinach stomatologii, takich jak endodoncja, pedodoncja, chirurgia i periodontologia.

Przykładowe wskazania do stosowania ACP® PRF:

  • zaopatrzenie zębodołów poekstrakcyjnych (także z dodatkową augmentacją)
  • sinus lift (zabieg podniesienia zatoki szczękowej stosowany w leczeniu implantologicznym)
  • implantologia,
  • przeszczepy kości i tkanek miękkich,
  • defekty periodontologiczne (leczenie paradontozy)
  • sterowana regeneracja tkanek,
  • endodoncja